poniedziałek, 4 lutego 2013

Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?- artykuł dla e-makeupownia

Witam:-)
Wiele z Was zapewne widziało,czytało artykuł,który przygotowałam dla magazynu
e-makepownia,ale chciałam go pokazać również tutaj czytelnikom bloga,mam nadzieję,że zainteresuje Was temat:
Zima jest piękną porą roku,wszystko pokryte jest puchem śniegu,zimowe widoki bywają urokliwe,jednak nie jest to najlepsza pora dla naszej skóry.Czynniki atmosferyczne takie jak: silny wiatr,mróz,czy wahania temperatury w ciągu dnia np. wchodzenie z mrozu do ciepłego pomieszczenia,mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszej skóry,co spowoduje jej wysuszenie,pękanie,różne podrażnienia i zaczerwienienia,a przy cerze naczyniowej,może dojść do pojawienia się większej ilości teleangiektazji,czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych.Zimą nasz skóra wymaga szczególnej troski.Poniżej przedstawiam kilka porad,jak dbać o skórę naszej twarzy w okresie zimowym. 
Pielęgnacja twarzy i czynniki wpływające na jej wygląd
Przed negatywnymi wpływami środowiska naszą skórę chroni płaszcz wodno-lipidowy,niestety często jego funkcje obronne skóry zostają osłabione,dlatego trzeba pomóc skórze zachować równowagę i odpowiedni poziom jej nawilżenia.
Do oczyszczania twarzy nie stosujemy agresywnych kosmetyków myjących, zwłaszcza na bazie alkoholu,wysuszających mydeł,złuszczających żeli,wybieramy do mycia łagodne kremowe preparaty,płyny micelarne,olejki myjące,delikatne mleczka i pianki,które nie niszczą zbytnio płaszcza lipidowego skóry.
W okresie zimowym przed wyjściem z domu starajmy się nałożyć krem ochronny do twarzy odpowiednio dobrany do potrzeb naszej skóry.Bardzo istotne jest,aby poczekać,aż krem dobrze się wchłonie,po czym warto nałożyć warstwę fluidu i pudru sypkiego,które będą stanowiły dodatkową barierę ochronną dla delikatnej skóry,a przy tym troszkę upiększą naszą cerę,wyrównując jej koloryt.Krem na zimę powinien bardzo dobrze nawilżać naszą skórę,niestety lekka emulsja nie sprawdzi się zimą,dlatego szukamy kremów bogatych w składniki odżywcze oraz substancje natłuszczające,które na skórze zostawiają delikatny film stanowiący barierę ochronną przed silnym wiatrem i mrozem.Warto zwrócić uwagę na takie składniki aktywne w kremie jak: masło kakaowe,oliwa z oliwek,woski,oleje roślinne,kwasy tłuszczowe,mocznik,kwas hialuronowy. Musimy też pamiętać o ochronie twarzy przed promieniowaniem UV,które zimą bywa także niebezpieczne dla naszej skóry,ponieważ ok. 80 % promieni UV odbija się od tafli śniegu,dlatego krem powinien posiadać wysoki filtr ochronny,zwłaszcza jeśli wybieramy się na wycieczkę w góry,czy też na narty.
Przy cerze suchej polecane jest stosowanie bardziej treściwych kremów,co nie oznacza,że mają być one bardzo tłuste.W ofercie wielu firm można znaleźć całe serie kosmetyków,przeznaczonych do pielęgnacji cery zimą.Skóra sucha bardzo źle znosi zimowy okres,trzeba otulać ją ochronną kołderką,aby nie łuszczyła się i nie pękała.
Jeżeli nasza skóra jest przesuszona,łuszczy się,warto zadbać o częstsze peelingi,które złuszczą zrogowaciały naskórek,stare komórki zostaną zastąpione nowymi,a skóra szybciej się zregeneruje i odnowi.Po peelingu warto nałożyć na twarz maseczkę nawilżającą,dzięki temu nasza skóra lepiej wchłonie składniki aktywne kosmetyku.
Bardzo trudna w pielęgnacji jest również cera atopowa,jest bardzo alergiczna,źle reaguje na czynniki atmosferyczne i wszelkie kosmetyki.Pielęgnację takiej skóry warto prowadzić pod okiem dermatologa,ponieważ jest to schorzenie skóry,które należy leczyć.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na cerę wrażliwą,jest ona sucha ze skłonnością do rumienia,pieczenia,wszelkich podrażnień oraz pękania naczynek krwionośnych tzw."pajączków".Zaleca się stosowanie kosmetyków aptecznych,naturalnych,wolnych od wszelkich szkodliwych substancji chemicznych,najlepiej bez kompozycji zapachowych. Kremy do cery wrażliwej powinny ją chronić i łagodzić podrażnienia,dobrze by zawierały w składzie takie składniki jak : wyciąg z kasztanowca,miłorzębu japońskiego,arnikę,które pomogą wzmocnić i uszczelnić kruche naczynka krwionośne.Z cerą wrażliwą obchodzimy się bardzo delikatnie.Unikamy gorącej wody i wycierania twarzy ręcznikiem.Pomocne będą tutaj jednorazowe ręczniki papierowe,które są łagodniejsze dla twarzy i bardziej higieniczne.
Najbardziej odporna na zimową aurę wydaje się cera tłusta,z natury jest gruba i samowystarczalna,produkuje sporo sebum,które stwarza film ochronny,co chroni ją przed utratą wilgoci,ale także ona potrzebuje nawilżenia i ochrony.Tutaj możemy wybrać lżejszy krem,musimy też zwrócić uwagę na składniki zawarte w kremie,aby nie powodowały powstawania zaskórników tzn. były "niekomedogenne",gdyż cera tłusta bywa problematyczna i skłonna do zapychania porów.Unikamy preparatów silnie odtłuszczających,zawierających alkohol.
Pamiętajmy o dobrym kremie pod oczy,skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i wrażliwa,dlatego wymaga szczególnej uwagi. Zimą unikamy wszelkich kosmetyków żelowych.
Kiedy wracamy do domu,a naszą twarz zdobi makijaż,warto go zmyć i nawilżyć twarz.Możemy przecierać twarz tonikiem,hydrolatem lub spryskać wodą termalną.
Nie tylko czynniki atmosferyczne mają zły wpływ na stan naszej skóry.Klimatyzacja,a także zbyt silne ogrzewanie mieszkań również bardzo wysusza skórę,dlatego trzeba temu zapobiegać.Gdy za oknem minusowa temperatura,w naszych mieszkaniach lubimy ciepło,ale nie przesadzajmy z ogrzewaniem,bo powietrze staje się bardzo suche i bardzo źle wpływa na stan nawodnienia naszej skóry,dlatego konieczne stają się nawilżacze powietrza w mieszkaniu.
Nasz organizm również potrzebuje nawodnienia od wewnątrz,musimy przyjmować odpowiednią ilość płynów,to bardzo ważne.Najbardziej wskazana do picia jest niegazowana woda mineralna,ale także herbatki owocowe,ziołowe,soki,każdy pije to co lubi.Powinniśmy wypijać co najmniej 1.5 l płynów dziennie.Piękna skóra to nie tylko kremy,musimy też pamiętać o zdrowym odżywianiu i odpowiednio zbilansowanej diecie,bogatej w witaminy i minerały.
Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji ust,które często stają się spierzchnięte i mogą pękać. Skóra na ustach jest bardzo cienka,szybko się przesusza,dlatego non stop musi być natłuszczana.Kilkakrotnie w ciągu dnia smarujemy usta balsamem lub pomadką ochronną z filtrem.Pomocne będą peelingi na bazie naturalnego cukru,a także okłady z naturalnego miodu.
Nie tylko usta wołają o pomoc,nasze uszy również,nie żałujmy im kremu ochronnego,zatroszczmy się także o nie.
Bardzo wiele czynników szkodzi naszej skórze,chyba każda pora roku wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak zima jest naprawdę ciężkim okresem,dlatego postarajmy się,aby dawać naszej skórze to czego potrzebuje,dbajmy o nią najlepiej jak potrafimy,pamiętając,że piękna cera,to nie tylko słoiczek kremu.Pielęgnacja jest bardzo istotna,ale na stan naszej cery wpływają też inne czynniki,nasz tryb życia,odżywiania,klimat.Bardzo ważny jest również odpoczynek,sen,nasza skóra najlepiej regeneruje się właśnie podczas snu.Nie bójmy się więc zimy,odpowiednia pielęgnacja twarzy sprawi,że zapewnimy jej doskonałą ochronę.

Mam nadzieję,że artykuł okazał się przydatny i interesujący:-)

Zapraszam również na konkurs makijażowy organizowany przez e-makeupownie
Szczegóły i informacje znajdziecie TUTAJ
Miłego Dnia!
Basia



17 komentarzy:

  1. A ja już nie chce poznawać sposobów na zimę choć artykuł bardzo ciekawy. Powtarzam sobie codziennie "byle do wiosny" :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też to powtarzam;-)Byle do przodu,ale Pani Zima zadomowiła się jak widać;-)

      Usuń
  2. no muszę przyznać, że artykuł bardzo ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie pomocny artykuł, skóra w zimie ptorzebuje dużej dawki pielęgnacyjnej :))

    OdpowiedzUsuń
  4. ojjj nawet nie wiedziałam że piszesz dla e-make-upowni!:)
    Super artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo przydatny :) cieszę się, że odnosisz takie sukcesy w sferze blogowej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Balbinko,jakie tam sukcesy,jestem cały czas tą samą Basią:)

      Usuń
  6. Bardzo fajny artykuł. Odpowiednia pielęgnacja i nie straszna nam zima zła :)

    OdpowiedzUsuń
  7. bardzo przydatny i ciekawy artykul Basiu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wyczerpująco i profesjonalnie ujęty temat:) Gratulacje!

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobrze przemyślany artykuł, z którego można wynieść wiele cennych rad. Szkoda, ze w ogólnopolskiej prasie pojawiają się takie kwiatki jak: "chcesz się pozbyć pryszczy, korzystaj z solarium". Ktoś chyba sobie nie zdaje sprawy, że w ten sposób wysuszamy skórę, a ta będzie się bronić zwiększoną produkcją łoju, w konsekwencji powstaną nowe wypryski. Szkoda, że nie piszesz do ogólnopolskich magazynów, ponieważ Twoje cenne rady mogłyby pomóc wielu osobom:)

    Ostatnio nauczyłam się pochłaniać 1,5 litra płynów. Wcześniej stanowiło to dla mnie nie lada wyczyn. Kupiłam herbatę anyżową i chętnie po nią sięgam:) Żałuję, ze wcześniej nie wpadłam na ten pomysł. Herbata nie jest wprawdzie tak dobra jak czysta woda, ale to zawsze jakieś rozwiązanie;)

    Moja mieszana cera tej zimy strasznie kaprysi. Stała się przesuszona. Mam nadzieję, że szybko nadejdzie wiosna, bo obecna aura jej nie sprzyja...

    Pomadka ochronna to dla mnie konieczność. Jeśli o niej zapomnę, moje usta przypominają Saharę, naskórek samoistnie pęka... U mnie najlepiej sprawdzają się naturalne pomadki, bogate w masła i oleje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karminku,jeśli tak mogę napisać,niestety pełno jest w prasie sprzecznych informacji,to coś jak z tym,że przy cerze tłustej i trądzikowej należy stosować toniki z alcoholem,bo zdarzają się takie informacje,o solarium też,tak jak napisałaś,choć nie wiem czy wiesz,ale w niektórych przypadakach solarium bywa też pomocne i może pomóc
      w walce ze zmianami jakie powoduje łuszczyca,zwłaszcza zimą,kiedy słoneczka brakuje.

      Usuń
  10. Super artykuł, ja się zaliczam do skóry mieszanej ze skłonnością do wyprysków i przede wszystkim mega alergicznej. Faktycznie źle reaguje na te zimowe szaleństwo i inaczej ją traktuje w tym czasie niż zawsze.
    Pozdrawiam Maya :*

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!