wtorek, 28 czerwca 2011

Dlaczego masaż jest tak ważnym elementem naszej pielęgnacji?

Kochani, dzisiaj napiszę Wam co nieco o masażu, dlaczego warto stosować masaże, jaki wpływ mają na naszą skórę, tkankę podskórną, mięśnie i układ nerwowy.Niedługo na blogu pojawi się również recenzja olejku do masażu twarzy Synesis, a także krok po kroku Zabieg Marokański, dlatego chciałam Was zaznajomić z masażem:-)
zdj.źródło  www.poradniaremedium.pl/ gabinetMasazu.php

Zanim napiszę artykuł, warto wspomnieć o bardzo ważnej istotnej informacji!

Przeciwskazania do masażu klasycznego:
Ciąża i menstruacja Migdały w stanie ropnymZmiany skórne (rozsiane i ropne)
Nowotwory (onkologiczny masaż limfatyczny)
Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
Hemofilia
Żylaki
Skaza naczyniowa
Nadciśnienie
Miażdżyca
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
Wysoka temperatura ciała (39°C)


 Masaż- jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki( tkanke podskórną, mięśnie, torebki stawowe i wiązadła, układ krwionośny i nerwowy.Ja opowiem Wam o masażu klasycznym wykorzystywanym w kosmetyce przy np. Pielęgnacyjnych zabiegach kosmetycznych twarzy.


Masaż klasyczny- ręczny, polega na wykonywaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie z określoną siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych, krwionośnych, zgodnie rytmicznie, bez rozciągania naszej skóry.


Podstawowe ruchy w masażu to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracja


Głaskanie- wykonujemy je koniuszkami palców lub całą dłonią w zależności od masowanego odcinka, ruchem lekkim przesuwamy po powierzchni skóry, raz jedną ręka, raz drugą lub obiema jednocześnie.
Głaskanie ułatwia krążenie, powoduje większy przepływ krwi tętniczej do masowanego odcinka, a ty samym lepsze ukrwienie i odżywienie naszej tkanki.Działa uspokajająco, przeciwbólowo, zmniejsza pobudliwość nerwową.


Rozcieranie- wykonujemy opuszkami palców ruchem kolistym lub półkolistym, powoduje ono rozdrobnienie cząsteczek przemiany materii, ma szczególne znaczenie przy zmniejszaniu blizn.


Oklepywanie- polega na wykonywaniu krótkich szybkich uderzeń z bliskiej odległości, wykonuje się opuszkami palców, brzegiem dłoni, albo otwarta lub pólprzymkniętą dłonią, lub grzbietową powierzchnią palców.Powoduje znaczne przekrwienie tkanki, pobudza mięśnie do pracy, wzmacnia je, rozbija tkankę tłuszczową.


Ugniatanie- to ruchy ugniatania , wykorzystujemy tu 2,3 i 4 palec, ugniatamy miejsca wzdłuż przebiegu mięśni, modelujemy twarz , pobudzamy mięśnie.


Wibracja- wprowadzamy rękę w drgania, roztrząsamy twarz, całą dłonią,wibracja wpływa na skórę, mięśnie i tkankę nerwową. Ruch ten jest trudny i męczący.


Wpływ masażu na skórę  
Skóra pod wpływem masażu staje się różowa, ciepła. Dzieje się tak na skutek lepszego ukrwienia skóry, tym samym lepszego odżywienia. Masaż usuwa nam złuszczające się warstwy rogowe naskórka, odsłania pory skóry, otwiera komórki gruczołów potowych przez co zostaje pobudzona ich czynność i ułatwiony dostęp do powietrza. Drażnienie górnych warstw skóry pobudza do odnowy komórki naszej warstwy podstawnej, a systematyczne masaże zmuszają ją do lepszego wywiązywania się ze swoich funkcji chłonnych i wydzielniczych, a także czuciowych. Skóra pozostaje w stałej łączności z całym organizmem, za pośrednictwem układu nerwowego. Nasze mięśnie są lepiej odżywione, na skutek lepszego przepływu krwi tętniczej oraz pozbawione toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, które zostają przepchnięte naczyniami żylnymi w kierunku dosercowym. Zmęczone mięśnie odzyskują sprawność. Masaż zapobiega zwiotczeniu mięśni, utrzymuje ich elastyczność, przyspiesza regenerację skóry i usprawnia jej funkcje. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek, spłyca już istniejące. Tkanki są lepiej dotlenione. Jest świetnym sposobem na odstresowanie zmęczonej skóry.Polecam Wam gorąco systematyczne masaże, najlepiej wykonywać je wieczorową porą.
Do masażu używamy specjalnych olejków, masełek np. karite, kremów czy oliwek. Masaż wykonujemy w kierunku dosercowym, na twarzy wszystkie ruchy wykonujemy w górę, podnosimy mięśnie.
Niedługo recenzja olejku do masażu twarzy Synesis:-)Może uda mi się zrobić dla Was filmik, jak wykonać masaż:-)  

Pozdrawiam Basia 

16 komentarzy:

  1. ja uwielbiam masaż twarzy,czuję się po nim jak nowo narodzona :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis Basiu. Ja ogromnie chciałabym zobaczyć filmik!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlaczegóż tam widnieje nadciśnienie? To przykre, że tyle rzeczy jest ryzykownych przy nadciśnieniu. W szczególności, że na tą przypadłość chorują coraz częściej osoby w bardzo młodym wieku...

    Wpis ciekawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chanel, ja też uwielbiam masaż:-)
    Kasiu, jak sie uda, to może filmik powstanie;-)
    Dominiko, masaż stosujemy, ale przy obniżonym ciśnieniu krwi, bo masaż zwiększa przepływ krwi, a niestety w nadciśnieniu nie możemy go wykonywać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Basia - strzelasz w stopę swojej branży :D dziewczyny się nauczą same masować i nie będą korzystać z naszych usług hehehe :D

    @Dominika - nadciśnienie widnieje dlatego, że masaż usprawnia krążenie krwi - a zatem je przyspiesza i podnosi ciśnienie, a przy nadciśnieniu to już podnoszenie co najmniej zbędne ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Po takim zabiegu skóra jak u bobaska :)

    OdpowiedzUsuń
  7. hej, świetny blog :)
    chciałabym Cię zaprosić do mnie na wzięcie udziału w KONKURSIE ! :)
    SERDECZNIE ZAPRASZAM.

    www.zycie-kate.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Siulka wiem he he;-) Ale nie zawsze wszystkich stać by chodzić do gabinetów, chodzi mi głównie o krótki schemat jak można pomasować twarz przy Zabiegu Marokańskim, wiem, że wiele dziewczyn ma już glinkę i olejek, to fajnie, jak będa mogły zrobić sobie małą przyjemność Spa w swoim domku;-)
    Jednak masaż robiony na sobie a przez drugą osobę to jest różnica:D

    OdpowiedzUsuń
  9. To fakt - ja wszystkim dookoła robię a mi nikt nie chce :( - przeszłabym się na naszą pracownię kosmetologii, żeby mnie ktoś przemasował <3

    OdpowiedzUsuń
  10. Oj, ja też tęsknie za zajęciami, mam tak samo, robię nnym, a samej sobie już mniej;-)Siulka a pracujesz w zawodzie?Ja narazie nie, wiec po częsci ten blog jest forma podtrzymywania zdobytej wiedzy:-)

    OdpowiedzUsuń
  11. pożyteczna notka;)
    pozdrawiam i zapraszam do mnie jeśli się spodoba zapraszam do obserwowania;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Również znam ten ból masowania wszystkich dookoła ;) Taki już chyba los kosmetyczek ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Olu, szoda, że nie mieszkam blisko mnie, to byśmy sobie nawzajem zabiegi robiły, albo otworzyły salonik:DEh...;-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Szkoda... bo pomysł bardzo mi się podoba ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja nie pracuję, na własną rękę coś się czasem trafi u znajomych, jakieś makijaże, masaże, drobne zabiegi, mani, pedi, henny itp ;) A do zawodu nie wracam bo w tym roku zaczynam stomatologię :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!