piątek, 1 lipca 2011

Borowina - właściwości leczniczo- kosmetyczne

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury.

http://www.balneokosmetyki.pl/page,Termoaktywna_borowina,26,28.html 

 Nie każde błoto ma właściwości lecznicze. Aby złoża zostały za takie uznane, wcześniej muszą być dokładnie przebadane chemicznie i bakteriologicznie. Powinno spełniać wymagane normy i mieć prowadzoną dokumentację. Jedne ze znaczniejszych złóż borowinowych znajdują się pod Kołobrzegiem. To wielkie bogactwo kołobrzeskiego kurortu.

 Zanim jednak leczniczy torf trafi do bazy zabiegowej uzdrowiska, najpierw musi zostać poddany obróbce. Oczyszcza się go, miele, dodaje wody, dokładnie miesza i na koniec podgrzewa. Tak przygotowana błotna papka już nadaje się do zabiegów. Ich działanie polega na rozgrzaniu organizmu po to, aby mogły zadziałać składniki zawarte w borowinie. Składniki te są wchłaniane przez skórę i działają miejscowo, na skórę i tkankę podskórną, oddziałują też na narządy odległe od miejsca działania.Borowina jest wykorzystywana przy schorzeniach żeńskich narządów płciowych. 

Dziś zabiegi borowinowe wykonuje się w wielu uzdrowiskach. Ale z powodzeniem możne je także robić w domu w postaci maseczek borowinowych do twarzy i ciała lub kąpieli borowinowych.


Borowina – ze względu na wielokierunkowe działanie znajduje zastosowanie w lecznictwie uzdrowiskowym, jak i również w kosmetykach pielęgnacyjnych do twarzy i ciała.. W procesach leczniczych
udział biorą takie składniki borowin, jak: kwasy huminowe, bituminy, aminokwasy, enzymy, garbniki oraz liczne biopierwiastki. 

Bituminy dostarczają związków o budowie zbliżonej do estrogenów i o podobnym do nich działaniu

 Aminokwasy wspomagają naturalny czynnik nawilżający NMF, który odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry.

Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry.

Borowina jest naturalnym antyoksydantem: neutralizuje działanie wolnych rodników i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Borowina zawiera również bardzo dużo substancji nieorganicznych, przede wszystkim rozmaite sole (żelazowe, wapienne, glinkowe) i krzemionkę.

Podczas zabiegów z zastosowaniem maseczek borowinowych zachodzi najpierw proces głębokiego oczyszczania skóry, a następnie rozpulchnienie naskórka i aktywne przenikanie w głąb skóry substancji aktywnych.

Maseczki borowinowe nadają się do cery tłustej trądzikowej, ale także dla dojrzałej, zmęczonej, oraz do zabiegów antycellulitowych na ciało, ponieważ świetnie odtoksyczniają skórę i skutecznie rozgrzewają ciało.

 Jestem fanką borowiny nie od dziś, doceniam jej właściwości lecznicze przy dolegliwościach kręgosłupa.Wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre (nie ostre!) stany zapalne narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także choroby reumatyczne
Niedawno wykonywałam swojej kuzynce serię zabiegów antycellulitowych z użyciem maski borowinowej na ciało i efekty były świetne.

Postanowiłam też wypróbować borowine na twarz i niedługo napiszę Wam co nie co o takiej maseczce.Maseczkę można robić na dwa sposoby, na ciepło i zimno? 
Jesteście ciekawi? Myślę, że tak:-)





15 komentarzy:

  1. Jasne, że jesteśmy ;)

    Proszę daj znać jak maseczka sprawuje się na twarzy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. pewnie że jesteśmy ciekawi . ;d
    a mogłabyś jeszcze nam pokazać jak zrobić taką maseczke ?
    a czy można borowine zastąpić innym (owocem?) ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Dominiko dam znać:D

    ` crazy natalka . borowina ma taki skład jak opisałam i niestety nie zastapisz jej właściwości innym np. owocem. pokaze jak robię maseczkę, tylko to jest kupiona gotowa już maseczka:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem bardzo ciekawa tej maseczki! Czekam z niecierpliwością na nowy post:)

    http://kobiece-wariacje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiem, że moja mama kiedyś bardzo interesowała się kąpielami borowinowymi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Też słyszałam trochę o właściwościach i zastosowaniu borowiny, jednak nigdy z nią nie eksperymentowałam :)
    czekam więc na wpis z tą maseczką :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawi :) hmmm trzeba bedzie sprobowac cos z ta borowinką:D

    OdpowiedzUsuń
  8. Borowinę znam tylko z pisania prac w szkole :) Kochana, dziękuję za instrukcje :* Chyba najpierw muszę rozpisać sobie jakiś grafik, a potem będę wszystko testować ;D

    OdpowiedzUsuń
  9. Basiu, stosowałam okłady borowinowe na kręgosłup, coś tam pomagało choć pewnie za mało zabiegów zrobiłam by były wyraźne efekty

    OdpowiedzUsuń
  10. Hej, świetny blog, biore także udział w Twoim rozdaniu :)

    Zapraszam również do mnie na wzięcie udziału w ROZDANIU ! :)
    www.zycie-kate.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. i oczywiście obserwuje ! ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Slyszalam o dzialaniu borowiny ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. ciekawe jak borowina sprawdzi się w formie maseczki :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jestem ciekawa efektów ;)

    PS: świetny blog! ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!