sobota, 7 maja 2011

Zaskórniki ( comedones, wągry)

Zaskórniki ( comedones) albo inaczej wągry - są to rozszerzone pory wypełnione substancją tłuszczowo – rogową, która ciemnieje pod wpływem światła i tlenu. Zaskórniki mogą mieć postać konsystencji twardej i zbitej, a także miękkiej i półpłynnej.

Przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest nadmierne wytwarzanie łoju i zmiany w jego składzie. Występuje nieprawidłowe rogowacenie przewodów wyprowadzających łój i nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, przez co dochodzi do zaczopowania tych ujść przez zbite masy komórek rogowych. Utrudnia to prawidłowe wydzielanie łoju ( sebum) i prowadzi do stopniowego poszerzania przewodów gruczołów łojowych, a za tym idzie powstawanie  mikrozaskórników. Są one pierwszym elementem rozwoju zmian trądzikowych, tzw. 1 stadium niezapalne


Wyróżniamy:
zaskórniki zamknięte - małe niezapalne grudki( białe)
zaskórniki otwarte - kiedy ujście mieszka wypełnia tyle łoju, że zostaje ono mocno rozszerzone, a  na samej powierzchni powstaje czarny łebek, na skutek utlenienia keratyny (białka budującego komórki naskórka).

ŹRÓDŁO http://www.eucerin.com/uploads/pics/EUCERIN_Content_Impure_02_ET_10.jpg

Zaskórniki to duży problem, przeważnie nie da się ich usunąć na zawsze, taka syzyfowa praca przynajmniej w okresie dojrzewania, największe problemy z nimi, mają osoby ze skórą skłonną do łojotoku czyli cera tłusta, trądzikowa, mieszana, ale również i cera sucha jest do nich skłonna, jeśli będziemy nieprawidłowo ją oczyszczać i zapychać.Problem nadmiernego wydzielania się sebum zanika kiedy nasza skóra zaczyna się starzeć, wtedy z samej fizjologii zmniejsza sie produkcja łoju, skóra wtedy nie jest już skłonna do zapychania, wydaje sie sucha i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji nawilżająco- odżywczej i regenerującej.
Przede wszystkim pierwszy punkt pielęgnacji czyli porządne oczyszczenie buzi z wszelkiego brudu i kurzu, potu i łoju, nigdy, ale przenigdy nie wolno kłaść się spać w makijażu, ale to wszyscy wiemy:-)

Oto kilka wskazówek, co może się przydać w walce z zaskórnikami 

POMOCNE MOGĄ BYĆ PLASTERKI OCZYSZCZAJĄCE

MASECZKI TYPU PEEL OFF 
 MASECZKI Z OCZYSZCZAJĄCYMI GLINKAMI (ZWŁASZCZA ZIELONA) I ŚCIĄGAJĄCYMI ROZSZERZONE PORY

 CYNK
Cynk jest wykorzystywany w preparatach przeciwtrądzikowych , ponieważ wpływa na aktywność enzymu 
5-α-reduktazy, który ma czynny wpływ na stan skóry problematycznej. Wpływa to na zmniejszenie łojotoku, a dalej na powstawanie mniejszej liczby zaskórników. Dodatkowo cynk ma właściwości osuszające i przeciwzapalne oraz łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne. Należy przyjmować doustnie w dawce 0,4 – 1,2 g/dobę.

EKSFOLIACJA
Eksfoliacja czyli złuszczania naskórka. To metoda znajdująca szerokie zastosowanie zarówno w dermatologi, jak i kosmetologi. Eksfoliacja (peeling) polega na usunięciu częściowym lub całościowym głównie warstwy rogowej naskórka. Złuszczanie wykonuje się metodą mechaniczną, enzymatyczną lub chemiczną. Peelingi stosuje się w pielęgnacji i leczeniu wielu problemów skóry. Kiedy mamy problemy trądzikowe, złuszczanie jest metodą wspomagającą leczenie lub pielęgnację. Poprzez złuszczenie warstwy rogowej następuje częściowe odblokowanie ujść mieszków włosowych, gdzie tworzą się zaskórniki - pierwotne zmiany trądzikowe.
Takie działanie reguluje m.in. procesy rogowacenia skóry, a w następstwie wpływa na redukcję liczby zaskórników.

KWAS SALICYLOWY jest to jeden z kwasów służących do eksfoliacji, w gabinetach stosowany w większych stężeniach
Jest to kwas z grupy BHA (Beta-hydroksy kwasy)w stężeniu 1% -2% do pielęgnacji w warunkach domowych, jest on słabszy od AHA, ale ma właściwości komedolityczne( przeciwzaskórnikowe), bakteriostatyczne, przeciwzapalne i złuszczające. Kwas ma zdolność przenikania przez warstwę sebum i wnika w głąb  mieszków włosowych jako jedyny, dzięki temu odblokowuje  pory, pomaga likwidować zaskórniki i jest  polecany też dla osób z suchą skórą do stosowania na zanieczyszczoną strefę T.

UWAGA: PREPARATÓW Z KWASEM SALICYLOWYM NIE WOLNO STOSOWAĆ OSOBOM UCZULONYM NA SALICYLANY ORAZ KOBIETOM W CIĄŻY I MATKOM KARMIĄCYM

OCZYSZCZANIE MECHANICZNE
Metoda od dawna stosowana w kosmetologi. Polega na usunięciu  treści zaskórnikowej z ujść mieszków włosowych. Oczyszczanie wykonuje się na ogół manualnie uciskając obustronnie opuszkami palców okolicę około mieszkową - w miejscu zmiany niezapalnej (zaskórnika). Można także wykorzystać tzw. łyżeczkę Unny, ja jednak nie używam, ponieważ strasznie podrażnia skórę, nieumiejętnie użyta może pozostawić przebarwienia i ślady.
Oczyszczanie mechaniczne nie powinno być wykonywane częściej niż 2 razy w roku, bo niestety nie przyniesie efektów, im więcej będziemy wyciskać, tym bardziej skóra będzie produkować sebum.Absolutnie nie wyciskajcie nic na twarzy, już na pewno nie parówki domowe i te sprawy, pory otworzycie, rozszerzą się, a potem jak je zamkniecie tak dokładnie bez sprzętu odpowiedniego ani rusz, maska ściągająca słabo da sobie radę.Aktualnie odchodzi się obecnie od oczyszczania manualnego na korzyść peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji czy eksfoliacji kwasami.

UNIKAMY SKŁADNIKÓW KOMEDOGENNYCH

(mogące powodować powstawanie zaskórników)

Coraz częściej na niektórych preparatach pojawia się informacja „brak składników komedogennych”.
Składniki komedogenne, to składniki powszechnie stosowane w kosmetyce, powodujące zatykanie porów skórnych. Składniki te zaostrzają trądzik, a zatem powinny ich unikać osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i wiedzieć, że wszystko tak naprawdę zależy od ilości takiego składnika w preparacie oraz reakcji naszej skóry na ten kosmetyk. Jeżeli znajduje się on pod koniec listy składników występujących w produkcie oraz nanosimy go w preparacie, który za chwilę będziemy zmywać wodą, to nie ma to znaczenia. Należy unikać takich składników w kremach, podkładach oraz pudrach czyli kosmetykach, które na dłużej aplikujemy na twarz.
Przede wszystkim osoby skłonne do powstawania zaskórników powinny wybierać preparaty beztłuszczowe, lekkie formuły kremów i podkładów OIL FREE.Do mycia twarzy bardziej żele i pianki a nie mleczka.


COLFARM BRATEK TABLETKI 
Fiołek trójbarwny zwany potocznie bratkiem, wygładza cerę i pomaga usunąć zmiany charakterystyczne dla cer z problemami łojotokowymi a także naczyniowymi. Flawonoidy w nim zawarte mają działanie oczyszczające  i moczopędne. Rutyna znajdująca się w zielu fiołka czyści krew, wpływając na wydzielanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, a ponadto zmniejsza łamliwość i przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych.


HERBAPOL  FIX VIOLA - BRATEK

Mam nadzieję, że chociaż troszkę zbliżyłam Was do tego trudnego tematu:-)
                                                                                                         

                                                                                                       Pozdrawiam Basia

24 komentarze:

  1. Hmm, czyli do końca życia będę mieć te czarne kropki na nosie, ehhh...

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie tak sobie myślałam jeszcze o tym, i jak najlepiej domowym sposobem domknąć pory? Po np takich plastrach na nos.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dee,no nie do końca życia, napisałam, że najgorzej jest w okresie dojrzewania i u osób z cerą tłustą, nie jesteśmy w stanie przewidzieć do kiedy będą zaskórniki, zazwyczaj kiedy cera się starzeje, zmniejsza się produkcja łoju i cera robi się sucha,widzisz ja zmierzam ku 30+ a nadal mam wielkie problemy z dużą ilością sebum i błyszczę się okropnie,za tym idą zaskórniki:-(

    Dee w warunkach domowych po plastrach wchodzi w grę maska ściągająca z zieloną glinką,albo z kaolinem(biała glinka) z cynkiem,albo maseczka z białka jajka fajnie ściaga pory,maseczki typu peel off, ale nigdy tak na 100% nie zwężymy porów,można je lekko przymknąć, bo zazwyczaj osoby borykające się z zaskórnikami, mają już rozszerzone pory czasem bywa to dziedziczne,jeżeli skórę rozpulchniamy np. maską i parą, to po tym bardzo efektywnie domyka pory zabieg darsonwalizacji( nie dla wrażliwców)oraz zabieg galwanizacji, ale nie mając tych aparatów będzie to ciężko osiągnąć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Coś czuję, że polubię się z Twoim blogiem :))

    OdpowiedzUsuń
  5. Zapraszam serdecznie, będzie mi miło:-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja również zdawałam egzamin zawodowy rok temu-gratuluję 100% z praktycznego :))

    OdpowiedzUsuń
  7. dobry post Basiu :)

    a o darsonwalizacji chyba Młoda coś kiedyś opowiadała, że świetny skuteczny zabieg

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny post, będę tu ludzi odsyłać :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuję Agnieszko:* Niedługo pojawi się notka o kazdej z poszczególnych cer:-)

    OdpowiedzUsuń
  10. bardzo pomocny post Basiu :*

    OdpowiedzUsuń
  11. NO to już nie mogę się doczekać- wiem, że masz ogromną wiedzę więc posty na pewno będą rewelacyjne :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Cieszę sie, że komuś się przyda:-)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny post, wszystko co każdy powinien wiedzieć o zaskórnikach zanim zajmie się ich usuwaniem ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Świetny post! Ja akurat się tym intersuję to co nie co o tym wiem. :) natomiast co do parówek to się z Tobą nie zgodze, poniewaz w moim przypadku parowki odniosly swietny efekt w zasadzie odrazu po takije "parowce" widze, że moja skóra na twaryz jest czystsza i ukojona. Ale wiadomo ile ludzi tyle opinii :)

    OdpowiedzUsuń
  15. makeupEu,ja nie mówię, że parówki nie pomagaja,tylko czasem w warunkach domowych osoby nie znajace sie,mogą pootwierac pory i jeszcze sobie zaszkodzić.trzeba wiedzieć, że po parówce musowo domykamy pory,a niestety w warunkach domowych nie zrobimy tego w 100%.Dziękuję za wpis!

    OdpowiedzUsuń
  16. ja ciągle z tym walczę, mam wrażenie że z roku na rok jest coraz gorzej. może to oznaka, że będę wiecznie młoda;)

    OdpowiedzUsuń
  17. polecam effaclar K krem +zel do mycia jest naprawde swietny tez z tym walczę ale z każdym dniem moja twarz wyglada coraz lepiej i co najlepsze wagry znikaja :))

    OdpowiedzUsuń
  18. plasterki miałam ale nigdy wiecej :P nic mi nie pomogly totalna klapa , jednak maseczki z zielona glinka sa super tez stosuje pomagaja , często uzywam glinki z Bielendy jest świetna

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo przydatny post :) Osobiście uważam, że nie ma nic lepszego od maseczki aspirynowej! U siebie również opisałam sposoby na zaskórniki: http://wieczniemloda.com/zaskorniki-sposoby-na-leczenie-blackheads-4108/

    A plasterki wszelakiej maści się u mnie nie sprawdziły...

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetnie piszesz, widać, że znasz się na rzeczy :)
    Mnie się już kończą pomysły jak ujarzmić moją tłustą cerę i wypryski. W czerwcu mam umówionego dermatologa, licze, że on mi coś doradzi.
    I niestety często sama siedzę i wyciskam te nieprzyjemności... :/

    OdpowiedzUsuń
  21. kochane ja mam same stany zapalne zaskórniaków i już nie mam sił z nimi walczyć :(

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!