środa, 4 stycznia 2012

Serum czyli mały cud kosmetyczny,sprzymierzeniec młodości

Dzisiaj będzie całe serum prawdy:-) Przekonajmy się, czy  serum, może ofiarować naszej cerze to,co obiecuje...Chciałam Was zapoznać z tym terminem,gdyż przygotowuję recenzję Serum ze skwalenem oliwnym firmy Botani i chciałam na wstępie zapoznać Was z działaniem serum,mam nadzieję,że zaciekawi Was ta notka.Wiem,że wiele osób wie co to serum,ale wiedzy nigdy za wiele:-)Zapraszam.



Czym serum różni się od kremu? Kiedy i jak należy je prawidłowo stosować? Jakich efektów można się spodziewać?

Zacznijmy może od wyjaśnienia słowa serum,bo jest to określenie innej formy kosmetyku niż krem czy emulsja.
Sera to jedne z najlepszych form kosmetyków ofiarowanych na rynku.
Na świecie tego typu preparaty istnieją od prawie 25 lat, w Polsce pojawiły się mniej więcej 15 lat temu.

 Historia wielkiego sukcesu serum w kosmetyce zaczęła się w 1982 r ( rok mojego urodzenia), od kremu „Night Repair”. Firma Estée Lauder stworzyła mały brązowy flakonik podobny do fiolki na leki, którego zawartość – jak obiecywano Amerykankom –podczas snu regenerowała uszkodzone komórki ich skóry.

 Na czym polegała nowość? „Zawarte w serum skoncentrowane składniki  aktywne, skóra wchłaniała tak szybko, że efekty było widać natychmiast” – tłumaczy Eric Gooris, dyrektor badań naukowych w firmie Clarins. Dlatego w 1985 r. ta właśnie marka wylansowała „Total Double Serum multiregenerujące”, które początkowo zawierało 17 pierwiastków aktywnych, a dziś, w udoskonalonej wersji, ma ich 42.

W terminologii lekarskiej słowo "serum" oznacza surowicę, czyli płyn z osocza krwi, zawierający koncentrat składników niezbędnych naszemu organizmowi do życia lub chroniących nas przed chorobami (szczepionka). 


Serum kosmetyczne to poprostu bomba substancji aktywnych, regenerujących i pojędrniających skórę składników aktywnych,wnikających głęboko w naszą skórę. 

 Przyśpiesza odnowę komórkową, działa silnie regenerująco i odżywczo. W krótkim czasie przynosi pożądane efekty.
Serum przypisuje się także działanie przeciwzmarszczkowe, nawilżające i odświeżające. W niektórych przypadkach kosmetyk ten rozjaśnia i eliminuje skutecznie plamy pigmentacyjne i przebarwienia słoneczne,leczy niedoskonałości. Działanie serum zależy w dużej mierze od zawartych w nim substancji aktywnych.

Serum jest kosmetykiem, zawierającym substancje o stężeniu wyższym od substancji zawartych np. w kremach czy emulsjach.Serum to kosmetyk do używania okresowego. Częstotliwość kuracji zależy od indywidualnych potrzeb skóry. Poprawę widać już po kilkakrotnym stosowaniu,po ok tygodniu, ale trwały efekt uzyskuje się dopiero po regularnym smarowaniu przez co najmniej 3 tygodnie.


Serum można stosować na dzień pod krem,ale najlepiej taki kosmetyk stosować na noc, kiedy nasza skóra ma najwiekszą zdolność regeneracji,czyli podczas snu.


Serum ma także lżejsza konsysytencjeę niż krem,to postać rzadszych olejków lub żeli,bądź wodnistych płynów, dość łatwo wchłaniających się w skórę.


Po serum warto sięgnąć wtedy, gdy chcemy w stosunkowo krótkim czasie poprawić stan naszej skóry.
Stosowanie preparatu wskazane jest w szczególności wtedy, gdy cera jest podrażniona, wysuszona, szorstka, szara i zmęczona.
Klasyczna kuracja serum powinna trwać miesiąc. Całkowita regeneracja komórek naszego naskórka zajmuje około 27dni.


Na rynku serum dostępne jest w postaci zazwyczaj małych buteleczek ze szklanymi pipetkami, albo w saszetkach lub ampułkach.
Trzeba liczyć się z tym,że  serum to zdecydowanie większy wydatek finansowy,znacznie droższy niż krem,ale wydatek jest opłacalny.
Na szczęście do  jednorazowej aplikacji,wystarcza naprawdę minimalna ilość kosmetyku.


Kiedy sięgamy po takie kuracje?
Pamiętajmy, że nie patrzymy na wiek,kiedy powinnyśmy zacząć serum stosować, a patrzymy na potrzeby skóry i jej problemy.


Trudno precyzyjnie określić wiek stosowania serum,zależy to od stanu cery, a ten znowu uzależniony jest od uwarunkowań genetycznych, trybu życia, tego czy palimy, czy mieszkamy w zanieczyszczonym środowisku lub namiętnie palimy, czy chodzimy na solarium i intensywnie opalamy się na słońcu,czy pracujemy w pomieszczeniach zanieczyszczonych lub klimatyzowanych.To wszystko wpływa na naszą skórę.
Dolna granica to mniej więcej 25 lat.

Wcześniej skóra ma zdolności samoregeneracji i na ogół sama potrafi radzić sobie z problemami, jakich dostarcza jej życie.
Ale czasem jest tak,że osoba 20 letnia ma tak zniszczona skórę przez solarium,więc takie serum dla niej to mus,bo skóra potrzebuje odnowy.Rozumiecie o co mi chodzi:-)
Możemy zastosować je również 2 razy w roku jako kurację po zimie lub lecie,jeśli nasza skóra tego wymaga.

Po 35. roku życia serum przeciwzmarszczkowe na stałe powinno zagościć w naszej łazience.Skóra dojrzała potrzebuje intensywnej stymulacji.

Serum to nie tylko kosmetyki do twarzy.Możemy spotkać na rynku także serum do włosów w postaci wcierek,ampułek, odżywcze serum do paznokci,szyi i dekoltu, serum do biustu, serum pod oczy, jak widać wszechstronne ma zastosowanie i zawsze będzie działać lepiej.

Ciekawostka:
Serum ze skladnikami szybko ulotnymi jak np słynne ostatnio sera z wit C. należy stosować najlepiej na noc lub na dzień pamietając o zabezpieczeniu filtrem przeciwsłonecznym.

Pamietajmy,że serum nie zastąpi całkowitej pielęgnacji,gdyż jest jej uzupełnieniem,stosujemy je na dobrze oczyszczoną i stonizowaną twarz,warto też wykonać peeling, można nałożyć pod krem jeśli producent zaleca,lub zamiast niego,ale bardzo ważne jest regularne stosowanie serum,pamiętajmy jednak,że to tylko kosmetyk i większych cudów nie sprawi,ale napewno w bardzo widoczny sposób poprawi wygląd naszej cery.., a my przecież chcemy, aby była piękna,zdrowa bez niedoskonałości:-)


Z pozdowieniami Basia:-)

















20 komentarzy:

  1. Basiu więcej takich notek prosimy! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Basiu, dzięki - bardzo profesjonalnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. napracowałaś się :) ja choruję na serum skin centuals

    OdpowiedzUsuń
  4. Warty uwagi post :) podoba mi się

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo ciekawy i przydatny tekst tymbardziej, że tak naprawdę używa się tego słowa nie do końća znajać znaczenie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo się cieszę,że post jest przydatny,nie napisałam go z głowy,korzystałam z internetu,ale starałam się ujać wszystkie ważne aspekty co do serum:-)
    postaram sie o wiecej takich postów jeśli tylko się podobają:-)
    Dzięki dziewczyny:***

    OdpowiedzUsuń
  7. ja niestety w swojej kosmetyczce nie posiadam żadnego :( czas to zmienić, tym bardziej, że już dawno trójka z przodu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny tekst, myślę że pomógł niejednej z nas w zrozumieniu istoty stosowania serum.
    Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  9. ja też uważam, że takie 'tłumaczące' posty są przydatne dla wielu ciekawskich, poszukujących wiedzy lub nawet przypadkowych odbiorców. a nóż, ktoś się czegoś nowego dowie.
    pozdrawiam,
    kiss ;*

    OdpowiedzUsuń
  10. świetne kompendium wiedzy! ja sie czaję na serum winogronowe z biochemii urody... podobno jest świetne a moja skóra teraz jest bardzo wymagająca..

    OdpowiedzUsuń
  11. Serum od Estée Lauder marzy mi się, ale cena kosmiczna. Na pewno kiedyś (za kilka lat) zafunduje sobie takie cudo do walki ze zmarszczkami ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Basiu mnie uczono ,że serum sie stosuje pod krem, nie ma wlasciwosci ochronny i lipidowych i zawsze zakrywamy go kremem,na noc jak kto woli, bo fakt skora lepiej sie regeneruje , podobno najlepiej wlasnie kolo 5-6 rano:)
    Sa rozne rodzaje serum, w zaleznosci od potrzeb, generalnie jak mowisz granica i stan skory mowia co i jak.

    OdpowiedzUsuń
  13. Basieńko, dziękuję Ci za wiedzę, którą nie pierwszy raz, kochana, przelewasz na karty bloga :*
    Link dodaję do ulubionych w przeglądarze, przyda mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  14. mnie zachwyciło serum z witamina C z body shopu,jest cudowne,pachnie cytrusami i rozswietla :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajny produkt . Moja koleżanka go miała i działa ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!