środa, 28 września 2011

Puder - jego rodzaje i zastosowanie

Witam Kochani.Zapewne wiele z Was zada sobie pytanie skąd ten post,przecież wszyscy wszystko wiedzą,ale pomimo to,postanowiłam napisać taką notkę,być może przyda się ona osobom, które dopiero zaczynają z makijażem.Dzisiaj zaczniemy od pudru.

PUDREM nazywamy kosmetyk,który przeważnie możemy spotkać w postaci sprasowanej,zwanej potocznie pudrem w kamieniu lub sypkiej czyli pod postacią proszku.

Pomimo iż, ich nazwy brzmią podobnie,to jednak różnią się one zastosowaniem,składnikami a także sposobem aplikacji.

Pudry różnego rodzaju maja podobny skład chemiczny,różnią się jedynie proporcją składników np.(talku,kaolinu,czy białego tlenku glinu,miki, mineralnych pigmentów,tlenku cynku i innych)

Czasem miewamy problemy z aplikacja pudru sypkiego i dlatego część osób wybiera puder w kamieniu jako wygodniejszą alternatywę,czy koniecznie?

Puder sypki różni się od pudru w kamieniu przedewszystkim konsystencją, a co za tym idzie z substancjami,które wiążą puder i są korzystne dla naszej cery,czyniąc ja gładsza. Istotnym punktem jest to, że puder w kamieniu służy głównie do poprawek w ciągu dnia, aby ewentualnie zmatowić twarz,przypudrować nosek,jest wygodny,bo możemy go wrzucić do torebki i już. Bardzo częstym powodem spływania makijażu,jest stosowanie pudru w kamieniu jako środka utrwalającego makijaż. Wyobraźmy sobie jeśli mamy cerę tłusta,nałożymy ciężki podkład kompaktowy i na to puder w kamieniu,to osiągniemy istny tynk na twarzy, a do tego słabą trwałość.

Pudry sypkie maja różne przeznaczenie.Kolory pudrów to: ciepłe,zimne i neutralne tzw.bezpieczne
Kolor pudru dobieramy do koloru podkładu,tyle, że zawsze o ton jaśniejszy.

Jakie są zadania pudru sypkiego:
- gdy nakładamy puder na twarz,łączy się on z naszym podkładem i absorbując wodę z powietrza przedłuża zywotność naszego makijażu
- puder sypki "matujący" likwiduje niechciany błysk na naszej twarzy,zwłaszcza u osób z cera tłusta lub błyszczeniem w Strefie T,absorbuje wydzielany pot i sebum
- możemy go również użyć jako baza pod cienie,na powieki dajemy odrobinę podkładu i pudrujemy , możemy też oprószyć rzęsy co sprawi, że tusz do rzęs je bardziej pogrubi i będzie mieć lepsza przyczepność
-pomoże nam zlikwidować różnice odcieni w miejscach łączenia się makijażu ze skórą np. na szyi i twarzy lub szyi i dekolcie
-chroni nasza skórę przed promieniowaniem UV,słońcem,wiatrem,mrozem,kurzem
- puder sypki może mieć właściwości lecznicze i przeciwzapalne





 Puder w kamieniu jest pudrem bardziej kryjącym niż puder sypki, jest bardziej widoczny i zastosowany na mokrą skórę może utworzyć nam nieestetyczne plamy

źzódło: http://polki.pl/uroda_testy_kosmetykow_galeria.html?galg_id=10005268


Podkład mineralny- to sypka proszkowa forma podkładu,zapewnia bardzo dobre krycie i pięknie wyrównuje koloryt cery,tuszuje niedoskonałości.
Coraz więcej kobiet przekonuje się do pudrów mineralnych,ponieważ są lekkie, a co najważniejsze – pielęgnują skórę.
 Podkłady mineralne powstały z myślą o kobietach, które przeszły zabiegi chirurgiczne, z problemami dermatologicznymi, ze skłonnością do alergii. W ich składzie nie są zawarte bowiem substancje zapachowe, olejki, woski, konserwanty, talk, czyli wszystko to, co przyczynia się do zatykania porów.
Uwaga:  błędem jest stosowanie pudru mineralnego do utrwalania makijażu!


Czy do utrwalania podkładu zawsze stosujemy puder sypki?

Nie. Na rynku sa dostępne podkłady w postaci kompaktów i sztyftów,albo fluidów kremowych,które po wyschnięciu wyglądają jak przypudrowane.


Czy puder sypki można bezpośrednio aplikować na twarz?
Raczej nie,puder służy do utrwalania podkładu.W przypadku cery suchej lepiej zrezygnować z tego,gdyż może to prowadzić do powiększenia porów,trzeba skórę nawilżyć,osuszyć i zastosować puder mineralny.Jest on korzystniejszy dla naszej skóry.

Co to jest FIXING POWDER ?
Jest to puder biały i matowy,jest troszkę szorstki,tępy,bez poślizgu,po nałożeniu transparentny.Stosowany jest najczęściej do makijażu specjalistycznego,wodoodpornego,jednym słowem kiedy chcemy,aby nasz makijaż przetrwał wiele godzin.Można go stosować w makijażu dziennym na strefę T u osób z łojotokiem.
Aplikujemy go: poduszkami lub gąbkami,puszkiem lub pędzlem,nadmiar zczesujemy szczoteczka lub pędzlem z naturalnego włosia.


Translucent Powder - puder sypki matowy
Daje nam efekt matowy,bezbarwny,przezroczysty,twarz jest bez połysku,troszkę płaska,ale błysk skutecznie kontrolowany.Jest to typowy puder do utrwalenia makijażu.Występuje w różnych odcieniach jednak bardzo subtelnie wpływa na zmianę koloru naszego podkładu.Często zawiera krochmal ryżowy.
Do aplikacji,pędzel duży,lub puszek.

Fixing Spray Kryolan, DermaColor
Jest to utrwalacz makijażu w sprayu. Nadaje się do utrwalania każdego makijażu. Zapewnia trwałość nawet na całą noc. Zawiera filtr słoneczny SPF 20.
 Fixing Spray rozpyla się z odległości 20 cm, przy zamkniętych oczach i ustach.Jednak trzeba uważac,aby nie przedobrzyć,bo twarz zacznie sie świecić.

Puder sypki E.l.f. Studio High Definition Powder 

 Specjalistyczny niezwykle drobny puder do maskowania drobnych niedoskonałości cery w postaci białego, jedwabistego proszku.Został specjalnie wymyślony, aby ukryć wszelkie defekty na skórze, widoczne przy zbliżeniach nowowoczesnych kamer HD. Matuje i maskuje zmarszczki, rozszerzone pory sprawiając, że cera jest wygładzona i niezwykle gładka.Pozostaje przy tym zupełnie niewidoczny.Zalecany do makijażu przed kamerami lub do użytku codziennego. 



Puder brązujący- służy do wyszczuplania wybranych partii twarzy w zależności od jej kształtu.Umiejętnie nałożony otula także naszą twarz delikatnym kolorem skóry muśnietej słońcem.

Puder rozświetlający - uwypukla wybrane części twarzy,np subtelnie rozświetla szczyty kości policzkowych,nakładamy go w miejscach gdzie chcemy je wyeksponowac i osadzić światło.

 Podczas modelowania kształtu twarzy stosujemy się do zasady, że kosmetyki jasne uwypuklają i eksponują dany obszar twarzy, natomiast kosmetyki matowe w ciemniejszym odcieniu wyszczuplają i nadają efekt głębi.To samo tyczy sie makijazu oka i ust. Na tej regule tak naprawdę opiera się cała sztuka modelowania twarzy.

Puder rozświetlający świetnie wygląda na gładkiej bezproblemowej skórze, osoby z niedoskonałościami,rozszerzonymi porami,błyszcząca skóra, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że każda krostka czy blizna będzie bardziej uwypuklona,optycznie powiększona i bardziej widoczna.

Pudry z brokatem polecane są jedynie na wieczór,można pięknie wyeksponować nim np.dekolt.

I bardzo ważne pytanie? Czy puder zatyka pory?

Pierwsze pudry były produkowane z maki ryżowej lub pszennej, które po nałożeniu na twarz chłonęły wodę z powietrza i pęczniały,zatykając pory i prowadząc do pogorszenia stanu cery,powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.W tym miejscu zastanówmy się czy aby stosowanie maki ziemniaczanej dla uzyskania matu jest dobrym krokiem?Jednak w obecnych czasach to przeszłość.Dzisiaj puder otula twarz jak "pierzynka",która lekko przykrywa twarz i przepuszcza powietrze,skóra może swobodnie oddychać,a jednocześnie jest chroniona przed UV i pielęgnowana

Żródło na podstawie którego część artykułu została napisana to www.luiza.de

 Kochani,mam nadzieje, że artykuł Wam się przyda,tym doświadczonym i tym początkującym.:-) 
Dajcie znać czy chcecie artykuł o różach:-) Przepraszam,ze ostatnio mniej pisze,ale jestem czasem zmeczona codziennymi sprawami..zdrowie tez nie dopisuje...

Pozdrawiam!











27 komentarzy:

  1. fajny post :) jedyne z czym się nie zgadzam - napisałaś o pudrze mineralnym , że zastępuje podkład w płynie. tego sie nie nazywa pudrem mineralnym tylko po prostu podkładem mieneralnym. w sklepach z kosmetykami mineralnymi występują osobno mineralne pudry matujące czy rozświetlające własnie an sypki podkład mineralny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszyscy wszystko wiedzą - a tam gadanie. Ja bardzo chętnie przeczytałam i wiele nowego w sumie wyniosłam (tak, nie jestem ekspertem od makijażu hihih ;)). O różach także chętnie poczytam. :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Basiu, artykuł rewelacyjny, przeczytałam jednych tchem! Dałaś mi do myślenia, pisząc, że nie powinno się utrwalać podkładu pudrem prasowanym. Wprawdzie zazwyczaj stosuję sypki (opisywany przez Ciebie ELF HD), ale zdarzało mi się na szybko maźnąć prasowańcem ELFa CP.

    OdpowiedzUsuń
  4. artykuł bardzo przydatny;) tak, tak! Ja chętnie poczytam o różach:D pozdrawiam i zdrowia życzę;)

    OdpowiedzUsuń
  5. rewelacyjne kompendium wiedzy! wiele sie dzieki Tobie dowiedziałam! Dziekuję!:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Niby takie abecadło, a można się sporo dowiedzieć. Koniecznie zrób wpis o różach! (:

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny wpis! Gratuluję Basiu :)

    OdpowiedzUsuń
  8. MATLEENA rozumiem co masz na myśli, ale nie każdy wie, że podkład mineralny jest formą sypkiego pudru,bo normalne podkłady mineralne w płynie też sa, a mi chodziło o formę sypką;-)Generalnie miałam na uwadze zaznaczyć, że puder sypki mineralny śmiało zastepuje podkład,bo kryje tak samo,a nawet lepiej,juz poprawiam,bo może żle to napisałam:-)

    Cieszę sie, że artykuł się przydał,dzięki dziewczyny za odwiedziny:*napewno napisze jeszcze o różach,może i o podkładach:-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Basiu-świetne kompendium wiedzy, brawo :))

    Tylko puder mineralny o którym wspominasz to podkład mineralny-w formie sypkiej, proszkowej. Pudry mineralne też istnieją i jak najbardziej mogą służyć do wykończenia makijażu (niekoniecznie mineralnego)

    OdpowiedzUsuń
  10. Aga dzięki,już inaczej sformuowałam:-):*

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny artykuł, czekam na róże :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zdecydowanie wolę puder w kamieniu! :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie w wolnej chwili :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetna notka, dużo przydatnych informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Hej. Dzięki za miły komentarz.. Bardzo fajny i ciekawy blog. Pozdrawiam. ;):):)

    OdpowiedzUsuń
  15. bardzo fajnie wszystko opisane :)

    OdpowiedzUsuń
  16. u mnie bardziej trzyma i matuje puder prasowany ;p i ogólnie to lubię płaski mat i takich tez pudrów szukam ;d

    OdpowiedzUsuń
  17. bardzo ciekawy post. o różach chętnie poczytam :)

    dużo zdrówka życzę :*

    OdpowiedzUsuń
  18. Mi też post bardzo przypadł do gustu. Z przyjemnością przeczytam ciąg dalszy o różach. :) Buziaki! :*

    OdpowiedzUsuń
  19. Racja, bardzo przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Pewnie, że chcemy wpis o różach! Fajnie, że wpadłaś na pomysł napisania takich artykułów, uzupełniasz naszą wiedzę. :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Fajnie wszystko usystematyzowałaś :) Dla kogoś kto zaczyna przygodę z makijażem - przydatny artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo fajna notka :) To prawda, że prasowany nie utrwala makijażu, przekonałam się o tym nieraz, ale chyba z niego nie zrezygnuję bo zapewnia dodatkowe krycie a ja go potrzebuję :( Pozdrawiam i czekam na kolejne pomocne artykuły :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Świetny artykuł, rozjaśnił mi wiele rzeczy, czekam na następny :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Świetny post :) przyjemnie się czytało i czekam kompendium wiedzy o różach :))

    OdpowiedzUsuń
  25. Kochane zapraszam na artykuł o kreskach, ale róże tez będą:-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za każdy komentarz,sprawia mi to wielką radość i daje znak,że czytacie moje posty:-)
Proszę nie zostawiaj linków do swojego bloga i reklam,bo Twój komentarz wyląduje w spamie!